5 niezbędnych elementów nowoczesnej termomodernizacji budynku: okna, drzwi, styropian, pompa ciepła, fotowoltaika

 

Wiele budynków mieszkalnych w Polsce nie spełnia standardów w zakresie energooszczędności. Część z nich to „wampiry energetyczne”, czyli obiekty zużywające najwięcej energii. Rozwiązaniem, które poprawia komfort użytkowania budynków i pozwala zaoszczędzić na ich ogrzewaniu jest dobrze wykonana termomodernizacja. Na czym polega ten proces i jako są jego kluczowe elementy?

Nowoczesna termomodernizacja domu jest nie tylko skutecznym sposobem na poprawę estetyki budynku, ale także na oszczędność pieniędzy, energii i ochronę środowiska. Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja poprawia efektywność energetyczną budynku, pozwala płacić mniej za jego ogrzewanie zimą oraz chłodzenie latem. Najlepsze efekty przynosi kompleksowa inwestycja, w tym m.in wymiana stolarki okienno-drzwiowej, ocieplenie przegród budowlanych i wymiana starych urządzeń grzewczych. Podpowiadamy, jakie są kluczowe elementy termomodernizacji oraz jakie korzyści płyną z ich zastosowania.

Termomodernizacja – kluczowe elementy

Termomodernizacja to proces obejmując szereg działań, wśród których najważniejsze są poniżej wymienione prace. Najlepiej, jeśli będą one wykonane w takiej kolejności:

wymiana okien – okna są elementem, który ma bardzo duże znaczenie w bilansie energetycznym budynku. Kluczowy jest ich parametr przenikalności cieplnej, oznaczony symbolem U – im mniejsza jego wartość, tym lepszy poziom ochrony przed stratami ciepła. Nowoczesne okna mogą być wyposażone np. w ciepłe ramki dystansowe, specjalne pakiety szybowe oraz ocieplane profile. Szyby wyróżniają się blisko dwa razy lepszym współczynnikiem przenikania ciepła niż ramy okienne, dlatego wiodącym trendem jest zwiększanie ich powierzchni kosztem powierzchni ram.

wymiana drzwi zewnętrznych – drzwi zewnętrzne, podobnie jak okna, powinny mieć dobre właściwości izolacyjne i uszczelnienia, aby zapobiegać stratom ciepła. Nowoczesne drzwi zewnętrzne posiadają przegrody termiczne, ciepłe wkłady np. z pianki poliuretanowej oraz dopasowane uszczelki. Ocieplone są też ramy drzwiowe, żeby cała konstrukcja skutecznie chroniła przed chłodem. Jeśli dysponujemy garażem, który jest zintegrowany z bryłą budynku, to ważna jest również wymiana starej, nieszczelnej bramy garażowej na energooszczędną konstrukcję.

ocieplenie ścian, stropów oraz dachu – poza wymianą stolarki, niezbędna jest izolacja termiczna (ocieplenie) przegród budowlanych. Najbardziej popularnym materiałem do ocieplenia jest styropian. Do izolacji termicznej poszczególnych elementów budynku przeznaczone są różne rodzaje styropianu: styropian na fundament to specjalny materiał o niskiej nasiąkliwości, podwyższonej twardości i doskonałej izolacyjności. Do ocieplenia ścian zewnętrznych przeznaczony jest styropian biały lub szary/grafitowy – lekki, trwały i łatwy w montażu oraz obróbce. Styropian na podłogi i dachy wyróżnia się natomiast twardością, czyli odpornością na ściskanie.

wymiana źródła ogrzewania – ostatnim etapem prawidłowo przeprowadzonej termomodernizacji jest modernizacja instalacji grzewczej, w tym wymiana starych urządzeń na nowe, spełniające obecne standardy. Efektywnym i ekologicznym sposobem na ogrzewanie (ale też chłodzenie) budynku jest pompa ciepła. Wykorzystuje ona energię odnawialną z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu), co może znacznie obniżyć rachunki za energię. Pracuje automatycznie, więc jej użytkowanie jest bardzo komfortowe. Pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ciepła w domu lub też współpracować z już istniejącymi urządzeniami grzewczymi.

wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – nowoczesna termomodernizacja budynku może obejmować również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, np. fotowoltaiki. Pozwala ona na wytwarzanie prądu z promieni słonecznych. Jest to inwestycja, która przyczynia się do zmniejszenia zależności od tradycyjnych źródeł energii i obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Jeśli urządzenia są dobrze dobrane i zamontowane, to dom może być praktycznie niezależny energetycznie.

Termomodernizację zawsze powinien poprzedzać audyt energetyczny, czyli analiza, która określi obecny stan budynku i wskaże optymalne rozwiązania dla poprawy jego parametrów w zakresie energooszczędności. Dzięki temu, określimy niezbędne prace i dowiemy się, jak sprawić, że nasz dom będzie bardziej eko, a my wydamy mniej na energię.

Termomodernizacja – jak zdobyć dofinansowanie?

Termomodernizacja to długofalowa inwestycja w oszczędność i poprawę komfortu użytkowania domu. Zanim jednak zaczniemy czerpać z niej korzyści, musimy zaplanować wydatki na realizację wszystkich prac. Z pomocą przyjdzie nam dofinansowanie, np. z programu „Czyste Powietrze”. W ramach „Czystego Powietrza” możemy zdobyć wsparcie finansowe na kompleksową termomodernizację: wymianę okien i drzwi, ocieplenie budynku, wymianę starego źródła ogrzewania oraz instalację fotowoltaiczną. Co ważne, w programie dotowany jest również audyt energetyczny. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od naszych dochodów – orientacyjną kwotę wsparcia można sprawdzić w kalkulatorze na stronie internetowej programu: http://kalkulatordotacji.czystepowietrze.gov.pl/

Termomodernizacja domu z dobrym montażem

Bardzo ważnym elementem termomodernizacji domu jest dobry montaż wszystkich wyrobów. Wykorzystanie nowoczesnych technik montażowych zapewnia skuteczne ograniczenie strat energii cieplnej oraz bezproblemowe użytkowanie zamontowanych produktów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie newralgicznych miejsc, takich jak połączenie okien i drzwi z murem, gdzie najczęściej powstają tzw. mostki termiczne. Ma to duże znaczenie w bilansie energetycznym całego budynku. Dlatego zalecanym rozwiązaniem przy wymianie stolarki jest szczelny montaż, z użyciem specjalnych taśmy, piany lub klejów, które stanowią znakomite uzupełnienie energooszczędnych wyrobów. Dzięki właściwie przeprowadzonej, kompleksowej termomodernizacji dom będzie ciepły, bardziej estetyczny, tańszy w użytkowaniu, przyjazny dla domowników i zyska na wartości. 

 

 

***

Partnerzy kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”: CERESIT, FAKRO, GLASSOLUTIONS, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISHOME, PORTA, LAHTI PRO, PROLINE, POLSKIE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW STYROPIANU, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI.

Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: APPLiA Polska, EPPA Polska, Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.

Patroni medialni: budnet.pl, budowa.org, budowlanematerialy.eu, budownictwob2b.pl, budownictwo.org, budownictwo.co, Budujemy Dom, Buduj Energooszczędnie, bramy21.pl, Dom Idealny, domszytynamiare.pl, drzwi21.pl, e-izolacje.pl, ekobudowanie.pl, Ekspert Budowlany, e-okna.pl, Forum Branżowe, Globenergia, gramwzielone.pl, green-news.pl, inwestycje.plus, Izolacje, kupdom.com.pl, ladnydom.pl, Ładny Dom, Materiały Budowlane, Monter Stolarki, muratorplus.pl, Murator, Nasz Dekarz, obud.pl, okna21.pl, OKNO Kwartalnik, oknonet.pl, Przegląd Budowlany, RBT Magazyn, receptynadom.pl, regiodom.pl, stolarkabudowlana.eu, stolarstwo.org, Świat Aluminium, Świat Szkła, teraz-srodowisko.pl, termomodernizacja.pl, wybudujemy.com.pl

Zapraszamy do śledzenia działań kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” na stronie: dobrymontaz.com oraz na Facebooku: facebook.com/dobrymontaz

 

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”:

Piana Ceresit GREENQ CONTROL+

Piana Ceresit GREENQ CONTROL+ służy do osadzania parapetów, szafek instalacyjnych, skrzynek roletowych, itp.; osadzania i uszczelniania ościeżnic drzwiowych i okiennych (przy czym montaż ten powinien być wykonany z użyciem łączników mechanicznych). Można jej używać także do wykonywania izolacji termicznej i akustycznej, do wypełniania szczelin, przepustów, połączeń elementów oraz do uzupełniania ubytków w miejscach rozkuć po osadzeniu rur, przewodów itp. Ma znakomitą przyczepność do betonów, murów, tynków, metali, drewna, styropianu, papieru, powłok malarskich i tworzyw sztucznych (z wyjątkiem polietylenu, teflonu, silikonu).  

Szyby do okien CLIMATOP PRIME® GLASSOLUTIONS Saint-Gobain:

Pakiety szybowe wyróżniają się dziś kompleksową troską o komfort użytkowników. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjnym (Ug=0,5W/m2K, g=0,6) oraz wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych (Lt=77%) szyby CLIMATOP PRIME® są gwarancją jasnych i ciepłych pomieszczeń, które nie wymagają dodatkowego doświetlania czy dogrzewania. Oto, jak nowoczesne szkło dba o jakość życia człowieka i domowy budżet.

 

Styropian rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu:

Styropian, znany również jako biały, grafitowy, wodoodporny, jest lekkim i przyjaznym dla środowiska materiałem termoizolacyjnym, który składa się w 98% z powietrza. Dzięki temu jest doskonałym izolatorem. Płyty styropianowe są twarde, zapewniają nie tylko ochronę przed chłodem i upałami, ale także trwałość i wytrzymałość całego ocieplenia. Jest to najpopularniejszy materiał termoizolacyjny w budownictwie, stosowany do ocieplania fundamentów, ścian, podłóg i dachów.

Drzwi zewnętrzne 72 Ecotherm Stalprodukt-Zamość:

Drzwi 72 Ecotherm to skrzydło o grubości 72 mm z czterostronną przylgą, wypełnione pianą
poliuretanową, wykonane z ocynkowanej blachy laminowanej lub lakierowanej o grubości 0,6 mm
złożone z ościeżnicą stalowo-drewnianą, której wykonanie z dwóch bloków klejonki sosnowej oraz
dwóch elementów z blachy ocynkowanej laminowanej lub lakierowanej, o grubościach
odpowiednio 0,6 mm i 1,2 mm, pozwala na zachowanie wyjątkowej sztywności oraz doskonałej
izolacyjności termicznej. Zestaw uzupełnia próg aluminiowy z przekładką termiczną, zalecamy
trójwarstwowy montaż tzw. ciepły z wykorzystaniem podwaliny podprogowej.